**.....خانوم معلم مطالعات اجتماعی.....**

بارالها اگر فراموش کردم خدایی به بزرگی تو دارم؛تو فراموش نکن بنده ای به کوچکی من داری...

**.....خانوم معلم مطالعات اجتماعی.....**

بارالها اگر فراموش کردم خدایی به بزرگی تو دارم؛تو فراموش نکن بنده ای به کوچکی من داری...

**.....خانوم معلم مطالعات اجتماعی.....**

دوستان عزیز سلام

به وبلاگ خانوم معلم مطالعات اجتماعی خوش اومدید...

هدف از ساخت وبلاگ به اشتراک گذاشتن مطالب درسی مطالعات اجتماعی پایه هفتم،هشتم و نهم از جمله پاورپوینت فیلم آموزشی، نمونه سوال، بازی، معرفی کتاب و...به شما عزیزان است.لذا از شما دوستان خواهشمندم ما را در نزدیک شدن به اهداف برای بهبود وبلاگ و مطالب با نظرات سازنده خود یاری فرمایید.
با تشکر

بایگانی

۱۴ مطلب در آذر ۱۳۹۴ ثبت شده است

                قزلــــباش ها                    

که بودند؟

از چه قومی بودند؟

در چه سلسله ای بودند؟


ادامه مطلب...

                               

دبیر مطالعات- عروجی
۲۵ آذر ۹۴ ، ۱۸:۴۶ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱ نظر

متن عهد نامه گلستان

متن عهد نامه ترکمنچای


دبیر مطالعات- عروجی
۲۵ آذر ۹۴ ، ۱۸:۴۳ موافقین ۲ مخالفین ۰ ۰ نظر


*داستان شاه صفی و ساعت ساز آلمانی*


برای مشاهده لطفا به ادامه مطلب بروید.

دبیر مطالعات- عروجی
۲۵ آذر ۹۴ ، ۱۸:۴۲ موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰ نظر

جواب فعالیت های جغرافی نهم


جواب فعالیت های تاریخ نهم


دبیر مطالعات- عروجی
۲۵ آذر ۹۴ ، ۱۸:۳۷ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

آموزش ساخت پوستر


 خلاصه بودن

یک پوستر و یا چارت بایستى خلاصه باشد، بدین معنى که بشود درعرض چند ثانیه آن را قرائت کرد. بنابراین، حروف بکار رفته در اینگونه رسانه‌ها بایستى خوانا و درشت باشد، به‌طورى که از فاصله نسبتاً دور خوانده شوند. براى رعایت این نکته سعى کنید که مطلب خود را در یک جمله خلاصه کنید، جمله‌اى که خواندن و درک آن آسان باشد. تاکنون هیچ قانون معین در مورد تعداد حروف مندرج در پوستر و یا چارت مشخص نشده است، معهذا عده‌اى عقیده دارند که تعداد کلمات پوسترها نبایستى از ۸ تجاوز کند. فراموش نکنید که همانطورى که ذکر شد، تأثیر یک مطلب مشخص بسیار زیادتر از یک موضوع کلى است. آنچه را که مى‌خواهید، مستقیماً بیان کنید.

 سادگى

سادگى خود نوعى زیبایى است. پوسترها و چارت‌هاى خوب داراى نقوش و تصاویر زیادى نیستند و تنها شامل طرح‌هایى هستند که منظور و مقصود را بیان مى‌کنند. چنانچه داراى استعداد تهیه یک پوستر و یا چارت بى‌عیب و نقص نیستیم، محققاً قادر به تهیه انواع ساده آن هستیم.

 بداعت

پوسترها و چارت‌ها بایستى بدیع، جالب و نو باشند. این بداعت شامل کلیه جنبه‌هاى مربوط به تهیه آنها نظیر کلمات و جملات، طرح‌ها و روابط بین عناصر تشکیل‌دهنده آنها مى‌شود. درمورد مطلب و یا نوشته پوستر، اولین جمله‌اى که به‌نظر شما مى‌رسد، یادداشت کرده، سپس به جرح و تعدیل آن بپردازید. سعى کنید که زود احساس رضایت خاطر نکنید، در موارد مکرر درباره جمله‌ خود فکر کرده و با دیگران نیز مشورت کنید. به‌طور خلاصه، در فکر پیدا کردن چیزى باشید که تا آن لحظه به ‌فکر کسى دیگرى نرسیده باشد.

 طرح

پوسترها را مى‌توان تنها به یک نوشته و یا تیتر خلاصه کرد. اینگونه نوشته‌ها مدت زیادى در خاطر بینندگان باقى مى‌مانند اما برحسب عادت بیشتر نظر بینندگان به‌سوى نقاشى و طرح جلب مى‌گردد. بنابراین درصورت استفاده از طرح و نقاشى با بکارگیرى انواع حساب‌شده آنها مى‌توانیم به امکان تثبیت آنها در خاطره‌ها بیفزاییم. فراموش نکنید که بین طرح و یا نقاشى پوستر و یا چارت شما با مطلب مندرج در آنها فاصله‌اى موجود نباشد، به‌عبارت دیگر هردوى آنها نمایانگر ایده واحدى باشند. درهنگام طرح و یا کشیدن تصاویر بایستى به میزان آگاهى بینندگان به آنها توجه داشت و تصاویرى را ارائه داد که براى آنان سریعاً قابل درک باشد، بینندگان همیشه نسبت به تصاویر و مطالبى که به‌نحوى به زندگى تحصیلى و خانوادگى آنان مربوط مى‌شود، حساسیت نشان مى‌دهند.

 تنظیم

نحوه قرار گرفتن قسمت‌هاى مختلف پوسترها و چارت‌ها از جمله تیترها و عناوین آنها از جمله متغیرهایى هستند که در میزان تأثیر بر بینندگان دخالت فراوان دارد. در هنگام تنظیم پوسترها و چارت‌ها، هرگز خود را مقید به طرح یک‌باره و یک‌جاى آنها نکنید. براى این کار شما مى‌توانید قسمت‌هاى مختلف آن را روى کاغذهاى مجزا نوشته و یا نقاشى کرده، سپس با جابجا کردن آنها بر روى کاغذ اصلی، طرح نهایى را جستجو کنید و درباره آن تصمیم بگیرید. استفاده و گرفتن ایده از پوسترهایى که قبلاً توسط دیگران تهیه و تنظیم شده است به‌ شما کمک شایان توجهى خواهد نمود.

 رنگ‌ها

رنگ‌ها همیشه مبین ایده‌ها و احساسات بوده و هستند و چنانچه به‌طریق درستى مورد استفاده قرارگیرند مى‌توانند تأثیر به‌سزایى را روى بیننده باقى بگذارند. اولین مسئله مهمى که در استفاده از رنگ بایستى مدنظر داشته باشید این است که هرگز از رنگها به‌عنوان تزئین استفاده نکنید، اگرچه بهره‌گیرى از رنگ بالنفسه بر جنبه تزئینى پوستر و یا چارت شما خواهد افزود. رنگها حامل پیامند، در فرهنگ ما، رنگ قرمز نشانه تحرک و پویایی، رنگ سفید علامت صلح و دوستى و رنگ سبز نشانه آرامش است. دیگر رنگ‌ها نیز به‌نوبه خود از فرهنگى نسبتاً معنى‌دار برخوردار مى‌باشند. خطوط نیز مثل رنگها داراى معناى خود هستند، کمااینکه خطوط افقى پایدارى و سکون را نشان مى‌دهند و خطوط مارپیچ حرکت را مى‌رسانند. همچنین درنظر داشته باشید که استفاده از رنگها با عقاید مذهبى و سایر ارزش‌هاى فرهنگى و اجتماعى بینندگان مغایرت و تضادى نداشته باشد.


بعضى از متخصصان معتقدند که در تهیه پوسترها و چارت‌ها استفاده از دو رنگ کافى است و گاهى استفاده از چند رنگ نه‌تنها به هزینه تهیه رسانه شما مى‌افزاید بلکه درک پیام را نیز مشکل مى‌سازد. براى افزایش کارآیى و تأثیر آنها، رنگ‌هاى متضاد و تند را درجوار هم قرار دهید. فراموش نکنید که سفیدى متن کاغذ اصلى خود رنگى است که مى‌تواند تأثیر زیادى را دارا باشد. سعى کنید که رنگهاى تیره را در روى زمینه‌هاى کم‌رنگ و رنگهاى روشن را روى زمینه‌هاى تیره بکار ببرید. تجربه نشان داده است که رنگ سیاه روى زمینه زرد درخشندگى قابل توجهى را دارا است.

موفق باشید...

دبیر مطالعات- عروجی
۲۵ آذر ۹۴ ، ۱۸:۳۴ موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰ نظر

"چه بود!و چه شد!"


در سی کیلومتری رفسنجان روستایی است به نام "شمس آباد"که بر روی تابلو ورودیش نوشته:به روستای شمس آباد زادگاه "میرزا رضا کرمانی"خوش آمدید. زادگاه کسی که با تپانچه ی خشم خود به نیم قرن استبداد بیداد کننده ی ناصرالدین شاه خاتمه داد و قاتل" ملعون"شد و مقتول "شاه شهید".

در ابتدا گفته اند که آب و ملک مختصری داشت به نام"نشوور"و با همین ملک ناچیز امرار معاش میکرد اما همین ناچیز ملکش را هم به زور از او ستاندند و او به تحصیل علوم دینی روی آورد و  برای این امر مهم به "یزد"مهاجرت کرد درآنجا با جد مادری نگارنده "آخوند میرزا فتحعلی ریاحی"هم حجره بوده و یار غار...بعد از فراغت از تحصیلات مقدماتی به تهران آمدو به شغل دلالی و سمساری و دست فروشی پرداخت.در همین گذارها بود که با شخصیت معروف قاجاری "حاج امین الضرب"آشنا شد و او میرزا را کفیل املاک خود در بم کرد گویند آنجا هم به میرزا جفاها شد و او تظلم ها خواست اما گوشی شنوای این ظلم ها نبود. همین بیدادها و از سویی آشنایی با شخصیت بزرگ آن روزگار "سیدجمال الدین اسد آبادی"باعث شد تا میرزا رضا به فکر قتل شاه افتد ..کاری بس خطرناک ...شاهی که عوام او را سایه ی خدا بر زمینیان می دانستند و جانشین ائمه معصومین...

قتل را میرزا در باغ "طوطی"در جوار شاه عبدالعظیم حسنی"انجام داد و همان لحظه هم قاتل دستگیر شد و  او را به اتاق کوچکی در حیاط آبدارخانه ی کاخ انتقال دادند بر خلاف تصوری که می رفت میرزا را فی الفور اعدام نکردند و تا چهارماه از او استنطاق و بازجویی می کردند تا شاید همدستان خود را معرفی کند اما در نهایت معلوم شد که این قتل به قصد تظلم خواهی بوده .در نهایت به دستور مظفرالدین شاه  روز بیست و سوم مرداد ماه یکهزار و دویست و هفتاد و پنج هجری برای اعدام او تعیین گردید این هم از الطاف مظفرالدین شاه بود!چرا که گفته بود من با اعدام میرزا قلبم آرام نمی گیرد بلکه باید همه ی  مردم کرمان را قتل عام کنم! .شب قبل از اعدام را میرزا به نماز و دعا گذراند و هرچه وصیت داشت به آن عمل شد الا خواستن قرآن که گفتند اگر قرآن به دستش باشد نمی توان  کلام الله را به زوراز او گرفت و بالطبع نمی توان دستانش را از پشت بست...

وقتی میرزا را آوردند چهره ای مصمم داشت اما با دیدن چوبه ی دار اندکی سست شد بازهم بر ترس خود غلبه کرد و گفت :"این چوبه ی دار را به یادگار نگاه دارید چرا که من آخرین نفر نیستم..." 

جنازه دو روزی بر بالای دار بود و بعد از دو روز آن را فرود آوردند و درتهران در  حوالی میدان حسن آباد کنونی به خاک سپردند .تنها کسی که جسارت کرد و برای میرزا مراسم ختم گرفت "شیخ هادی نجم آبادی"بود آن هم با حضور تنها سه نفر.

گویند وقتی خبر اعدام میرزا رضا را به "آخوند میرزا فتحعلی ریاحی "دادند بر حال یار قدیم خود گریست و زیر لب شکوه کنان گفت:چه بود!و چه شد....!

دبیر مطالعات- عروجی
۱۸ آذر ۹۴ ، ۱۵:۵۹ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳ نظر

آزمون مدیران با قلیان

نقل است شاه عباس صفوی، رجال کشور را به ضیافت شاهانه میهمان کرد و به خدمتکاران دستور داد تا در سر قلیان ها بجای تنباکو، از سرگین اسب استفاده کنند. میهمان ها مشغول کشیدن قلیان شدند و دود و بوی پهنِ اسب، فضا را پر کرد اما رجال از بیم ناراحتی  شاه پشت سر هم بر نی قلیان پُک عمیق زده و با احساس رضایت دودش را هوا می دادند! گویی در عمرشان، تنباکویی به آن خوبی  نکشیده اند!

شاه رو به آنها کرده و گفت: «سرقلیان ها با بهترین تنباکو پر شده اند. آن را حاکم همدان برایمان فرستاده است.»

همه از تنباکو و عطر آن تعریف کرده و گفتند: «براستی تنباکویی بهتر از این نمی توان یافت.»

شاه به رئیس نگهبانان دربار، که پک های بسیار عمیقی به قلیان می زد، گفت: « تنباکویش چطور است؟»

رئیس نگهبانان گفت: «به سر اعلیحضرت قسم، پنجاه سال است که قلیان می کشم، اما تنباکویی به این عطر و مزه ندیده ام!»

شاه با تحقیر به آنها نگاهی  کرد و گفت: «مرده شوی تان ببرد که بخاطر حفظ پست و مقام، حاضرید بجای تنباکو، پِهِن اسب بکشید و بَه    بَه       و چَه چَه کنید.»

دبیر مطالعات- عروجی
۱۸ آذر ۹۴ ، ۱۵:۵۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

چگونگی پیدایش آب در سطح کره زمین:


سن کائنات را علم تقریباً 10 میلیارد سال تخمین میزند. سرد شدن کره زمین تقریباً 4میلیارد سال ذپیش اتفاق افتاده است. در این موقع ،توده گاز سیاره ما جدا شده و آتمسفر اولیه تشکیل گردیده است. در این جو اولیه ،تمامی آبهای امروزی از ترکیب اکسیژن و هیدروژن بوجود آمده است.


در حالی که فشار بخار آب هنوز به مراتب بالای فشار بحرانی آب قرار داشته (217 آتمسفر) درجه حرارت معهذا به نقطه بحرانی 374+ درجه سانتیگراد پائین آمده و بخار آب توانسته به شکل مایع در آید و به صورت باران بخار شده و به عنوان محصول تبخیر، دو مرتبه به آتمسفر اولیه برگشته و بعد دوباره سرد شده و سپس مجدداً به صورت باران بر سطح زمین باریده است.و این حادثه مشخص آغاز گردش آب کره زمین را تشکیل می دهد که هنوز هم پا برجا است.


هنگامی که سرانجام پوسته زمین باز هم بیشتر سرد شده، قسمت اعظم آب باران روی زمین مانده و تحت قانون ثقل به سمت نقاط پست که بر اثر چین خوردگیها و فشار به پیوسته ها، بوجود آمده بود، جاری شده است. به این ترتیب، جریانهای اولیه آب و اقیانوسهای اولیه تشکیل شده است.


در جریان سخت شدن و به شکل امروزی در آمدن قاره ها، دره های رودخانه ای و دریاها در کره زمین تغییراتی به دفعات متعدد، در آنها حاصل شده که در این تغییرات، آب و بیش از همه آب جاری ، به عنوان عامل شکل دهنده مناظر یک نقش همیشه مسلط داشته است.

دبیر مطالعات- عروجی
۱۸ آذر ۹۴ ، ۱۵:۴۹ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

برمکیان 


از خاندان‌های ایرانی بودند که در دستگاه خلیفه‌گری عباسیان به قدرت فراوان رسیدند. تبار ایشان به گردانندگان بودایی معبد نوبهار در بلخ می‌رسید. برمکیان سرانجام به دست خود عباسیان نابود شدند .

نام آورترین فرد این خاندان ، خالد پسر برمک و فرزندش یحیی پسر خالد برمک بودند که در سده هشتم میلادی در شهر بغداد اعتبار بسیار یافته بودند.

ترجمه بخش بسیار مهمی از آثار ایرانی و حتی یونانی به زبان عربی مرهون کوشش‌های برمکیان بود.

در زمان هارون الرشید عباسی، تمام آنها را نابود کردند زیرا اداره بیش تر امور کشور دست آنان بود و فقط شاه یک مقام تشریفاتی داشت.

پدر خالد برمکی که برمک نام داشته پزشکی زبردست بوده و فرزند بیمار عبدالملک بن مروان خلیفه اموی را درمان نموده بود .

پایه گذاری قدرت برمکیان به دست خالد بن برمک صورت پذیرفت. وی که در سال‌های قیام خراسانیان علیه امویان، با عنوان فرماندهی در ارتش ابومسلم خدمت می‌کرد پس از پیروزی، به تشکیلات عباسیان وارد شد و به سرعت نمو یافت و پس از مدتی، وزارت و تصدی دیوان خراج نخستین خلیفه عباسی یعنی " سفاح " را برعهده گرفت و البته طرف مشورت منصور عباسی در بنا نهادن شهر بغداد هم بود.


 حکمرانی


اوج اقتدار خاندان برمک با انتخاب یحیی پسر خالد به کتابت و وزارت هارون در سال ۱۶۲ آغاز شد. در سال ۱۶۹ و به هنگامیکه مهدی عباسی، هارون را به فرمانروایی تمامی سرزمین‌های غربی قلمرو خویش برگزید، تمام امور این منطقه در دستان یحیی قرار گرفت و البته این یحیی بود که از استعفای هارون از جانشینی خلیفه به سود فرزند هادی، خلیفه عباسی، جلوگیری کرد و تا انجا بر این امر پافشرد که در سال ۱۷۰ هارون را بر تخت خلیفه گری نشاند .


دبیر مطالعات- عروجی
۱۸ آذر ۹۴ ، ۱۵:۴۶ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

برخی از نشانه های کینه توز بودن بیش از حد آقا محمد خان


ﻫﻨﮕﺎﻣﯽ ﮐﻪ ﮐﺮﻣﺎﻥ ﺩﺭ ﺯﯾﺮ ﻣﺤﺎﺻﺮﻩ ﺁﻏﺎﻣﺤﻤﺪﺧﺎﻥ ﻗﺎﺟﺎﺭ ﺑﻮﺩ ،ﻭ ﻗﺘﯽ ﺍﯾﻦ ﺩﯾﻮﺍﻧﻪ ﺯﻧﺠﯿﺮﯼ ﺷﻨﯿﺪ ﮐﻪ ﻟﻄﻔﻌﻠﯽ ﺧﺎﻥ ﺳﮑﻪ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ ﺧﻮﺩ ﺯﺩﻩ، ﺩﺳﺘﻮﺭ ﺩﺍﺩ ﭘﺴﺮ ﻫﻔﺖ ﺳﺎﻟﻪ ﺍﻭ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ ‏«ﻓﺘﺢ ﺍﻟﻠﻪ ﺧﺎﻥ ‏» ﮐﻪ ﺩﺭ ﺷﯿﺮﺍﺯ ﺑﻪ ﺍﺳﺎﺭﺕ ﺩﺭﺁﻣﺪﻩ ﻭ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﻗﺎﺟﺎﺭ ﺑﻮﺩﻩ ﺣﺎﺿﺮ ﮐﺮﺩﻧﺪ ﻭ ﺳﭙﺲ ﺑﺎ ﺩﺳﺖ ﺧﻮﺩ ﭼﺸﻢ ﻫﺎﯼ ﺍﯾﻦ ﮐﻮﺩﮎ ﺭﺍ ﺑﯿﺮﻭﻥ ﺁﻭﺭﺩ ﻭ ﺑﻌﺪ ﻫﻢ ﺩﺳﺘﻮﺭ ﺩﺍﺩ ﺳﺮﺵ ﺭﺍ ﺑﺒﺮﻧﺪ .


ﺣﺘﯽ ﺩﺭ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﺁﻣﺪﻩ ﮐﻪ ﻟﻄﻔﻌﻠﯽ ﺧﺎﻥ ﺑﺎﺭﻫﺎ ﮔﻔﺘﻪ ﺍﺯ ﮐﯿﻨﻪ ﺗﻮﺯﯼ ﻫﺎﯼ ﺁﻗﺎﻣﺤﻤﺪﺧﺎﻥ ﻗﺎﺟﺎﺭ ﻣﻦ ﺧﺒﺮ ﺩﺍﺭﻡ ﻭ ﻣﯽ ﺩﺍﻧﻢ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺁﻥ ﺭﻭﺯﻫﺎ ﻭﻗﺘﯽ ﺑﻪ ﺩﺭﺑﺎﺭ ﮐﺮﯾﻤﺨﺎﻥ ﻣﯽ ﺭﻓﺖ ﺑﺎ ﺧﻮﺩ ﭼﺎﻗﻮﯼ ﺗﯿﺰﯼ ﻣﯽ ﺑﺮﺩ ﻭ ﺯﻣﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﺣﻮﺍﺱ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ ﺑﻪ ﺟﺎﯾﯽ ﻣﻌﻄﻮﻑ ﺑﻮﺩ ﻗﺎﻟﯽ ﻫﺎ ﺭﺍ ﺑﺎ ﭼﺎﻗﻮ ﻣﯽ ﺑﺮﯾﺪ !


ﺍﻭ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺭﺳﯿﺪﻥ ﺑﻪ ﻗﺪﺭﺕ ﺩﺳﺘﻮﺭ ﺩﺍﺩ ﺭﻭﻏﻦ ﻓﺮﻭﺷﯽ ﺩﺭ ﺗﻬﺮﺍﻥ ﺭﺍ ﮐﻪ ﺗﺎ ﭘﯿﺶ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺑﻪ ﺍﻭ ﺭﻭﻏﻦ ﻧﺎﻣﺮﻏﻮﺏ ﻓﺮﻭﺧﺘﻪ ﺑﻮﺩ ﺩﺭ ﺩﯾﮓ ﺭﻭﻏﻦ ﺟﻮﺵ ﺑﯿﺎﻧﺪﺍﺯﻧﺪ .


ﺑﺮﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﺯ : ﻣﻘﺎﻟﻪ ۲۰ ﻫﺰﺍﺭ ﺟﻔﺖ ﭼﺸﻢ ، ﻓﺮﺵ ﻗﺮﻣﺰ ﺧﺎﻥ ﻗﺎﺟﺎﺭ


دبیر مطالعات- عروجی
۱۸ آذر ۹۴ ، ۱۵:۴۵ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر